Юридическая фирма, компания в Одессе - ASLegal. /Партнер ЮК «AS Legal» Віталій Швець для медіа-порталу «Мінфін»: алгоритм дій у випадку зникнення коштів з депозитного рахунку
10 апр

Партнер ЮК «AS Legal» Віталій Швець для медіа-порталу «Мінфін»: алгоритм дій у випадку зникнення коштів з депозитного рахунку

Партнер ЮК «AS Legal», адвокат Віталій Швець надав коментар медіа-порталу «Мінфін» щодо алгоритму дій у випадку зникнення коштів з депозитного рахунку.

Тема відмови банками повертати депозитні кошти своїм вкладникам та зникнення їх з рахунків вже не перший рік турбує українців. На жаль, за останні 10 років Україна вже двічі переживала колапси банківської системи, чому передувало стрімке зростання курсу долара.

За цей час майже 90 великих українських банків вийшли з гри у зв’язку з неспроможністю надавати банківські послуги своїм клієнтам. При цьому, за підрахунками експертів, на 2015 загальний борг банків по поверненню перед українцями вкладів склав більше  400 млрд. гривень.

На жаль, історично та законодавчо так склалося, що права банків в подібних ситуаціях є більш захищеними, аніж права пересічних українців. Яскравим підтвердженням цьому є прийнятий Верховною Радою Кодекс з процедур банкрутства, яким наразі передбачена можливість визнання банкрутами фізичних осіб, що в свою чергу, в більшій мірі захищатиме права саме банків, а не боржників.

 

 

Щодо процедури повернення збанкрутілими банками вкладів своїм клієнтам, то тут все складається набагато складніше і не завжди позитивно для вкладника. Найчастіше, єдиними коштами, які отримують вкладники – це обіцяні Фондом гарантування вкладів фізичних осіб 200 тис. гривень, але навіть ці «гарантовані» кошти не завжди вдається отримати.

Нерідко депозитні вклади українців зникають з діючий банків, які не перебувають у стані ліквідації. Рідше це відбувається через системні помилки в банках, а найчастіше гроші крадуть  підприємливі співробітники банків, в тому числі шляхом підробки підписів , документів та введення їх в оману.  При, найчастіше, цьому суми, на які посягають шахраї, повинні покрити всі витрати, які можуть виникнути в процесі переховування від відповідальності. Саме тому око шахраїв рідко припадає на невеликі суми.

Найбільш розповсюдженою схемою з боку недобросовісних працівників банків є будь-які їх дії щодо видачі вкладнику квитанції про внесення вкладу на рахунки або в скриньку. Як свідчить діюча судова практика щодо повернення депозитних коштів, чи не єдиним доказом того, що гроші були внесені до банку, є належним чином засвідчена квитанція про внесення вкладу, в якій зазначена дата та час внесення коштів, точна сума, яку було внесено, реквізити рахунку, призначення платежу, особистий підпис та печатка уповноваженого на це співробітника банку.

 

 

Отже, щоб уникнути можливих проблем із власним депозитом, найперше та основне що необхідно врахувати, це ретельне дослідження депозитного договору, згідно з яким Ваші кошти перейдуть у користування банку та обов’язкове отримання квитанції про внесення коштів із дотриманням вимог, викладених вище.

Окрім того, не пошкодуйте власного часу та обов’язково подайте до банку запит, щодо отримання офіційного листа із письмовим підтвердженням укладання депозитного договору і його реєстрації в системі банку та суми, яка знаходиться на рахунку. Також, уникнути подальших проблем допоможе належним чином засвідчена виписка про рух коштів за депозитним рахунком, яка покаже, що кошти на рахунок Вами дійсно вносились.

 

 

У випадку, якщо Вашими коштами все ж таки хтось встиг заволодіти, спершу необхідно разом із зверненням до самого банку подати відповідну заяву до поліції. Чому одразу до поліції? Дійсно, з метою економії дорогоцінного часу та унеможливлення пошуку шляхів відступу для банку, не чекаючи відповіді слід звертатись до поліції та фіксувати злочин, адже якщо співробітника банку, який присвоїв Ваші кошти, почнуть розшукувати правоохоронні органи, він встигне зникнути з Вашими грошима в невідомому напрямку.

Окрім звернення до правоохоронних органів, отримавши негативні відповіді з банку, у вкладника є законне та обґрунтоване право звернення з позовом до суду. При цьому стороною спору повинен бути саме банк, який втратив Ваші кошти. Найчастіше, у випадку, якщо попередньо Вами було отримано хоча б належним чином засвідчену квитанцію про внесення коштів, в судовому процесі банку доводиться йти на поступки та повертати кошти.

Якщо ж банк категорично не погоджується з тим, що кошти були внесені, а у вас є всі належні докази цього, то не слід забувати про допомогу суспільства, адже проблема шахрайства в банках актуальна і досі. У першу чергу слід задіяти представників ЗМІ та знайти якомога більше однодумців. Якщо подія стане відома широкому загалу, то для банку це стане ще одним додатковим важелем для повернення Вам коштів, адже а такому випадку банк дійсно ризикує отримати різкий відтік депозитних коштів, що в подальшому може негативно позначитися на стабільності роботу банку та його можливому банкрутстві.