Юридическая фирма, компания в Одессе - ASLegal. /Податок на нерухомість: спірні питання
27 сен

Податок на нерухомість: спірні питання

Юрист ЮК «AS Legal» Владислав Фірсов проаналізував для видання «Гроші» спірні питання щодо податку на нерухомість. Зокрема, щодо наступної практичної ситуації:

Особа мала у власності квартиру 105 кв.м. і частину квартири 25 кв. м. Далі в спадок їй дістався будинок 180 кв.м. Раніше фізична особа не отримувала повідомлень щодо податку на нерухомість.

— Чи виникне податкове зобов’язання після оформлення спадщини?

Відповідно до змісту положень Податкового кодексу України сплата податку на нерухомість, на відміну від податку на дохід фізичних осіб, оплачується незалежно від підстав для набуття права власності на об’єкт нерухомості. Отже, після оформлення спадщини та набуття права власності на об’єкт нерухомості, виникає податкове зобов’язання з оплати податку на нерухомість.

— У якому розмірі особі доведеться платити податок і який розмір в цілому передбачений законодавством?

Законодавством не передбачена єдина фіксована ставка податку на нерухомість. Так, відповідно до Податкового кодексу України, ставка податку на нерухомість визначається місцевими радами на свій розсуд. Однак, така ставка не може перевищувати 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року за 1 квадратний метр бази оподаткування. Так, наприклад, ставка податку на нерухомість на 2019 рік не може перевищувати 62 грн. 60 коп. за 1 квадратний метр. Разом з тим, точний розмір ставки податку, необхідно уточнювати в кожному населеному пункті окремо.
З огляду на той факт, що Податковим кодексом України передбачено податкові пільги (щодо розміру площ, які не обкладаються податком), базу оподаткування у даному випадку слід визначати як різницю між фактичною площею об’єктів нерухомості різного типу і розміром площ, які підпадають під податкові пільги.
Так, податкова пільга для власників квартири та житлового будинку одночасно є 180 квадратних метрів. Таким чином, загальна площа, яка підпадає під оподаткування, становить 130 квадратних метрів.
Отже, ставка оподаткування за 2019 рік в зазначеному випадку не перевищуватиме 8138 грн за весь рік.

— Як взагалі відбувається нарахування і сплата податку на нерухомість? Як все правильно оформити, щоб уникнути штрафів?

Згідно з положеннями Податкового кодексу України нарахування податків для фізичних осіб проводиться контролюючими органами (тобто податковою інспекцією) на підставі даних, які подаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, а також органами реєстрації місця проживання фізичних осіб.
Податкові органи зобов’язані відправити фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість не пізніше 1 липня року, наступного за звітним.
У свою чергу, фізична особа зобов’язана протягом 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення-рішення здійснити оплату податку за реквізитами, зазначеними в такому повідомленні-рішенні.
Наявність у платника документа, що підтверджує факт оплати, є підтвердженням належного виконання зобов’язання по оплаті податку на нерухомість.
Крім цього, важливо пам’ятати, що в разі, якщо контролюючий орган не направив або не вручили платнику податку податкове повідомлення-рішення у зазначені вище терміни, платник податку звільняється від відповідальності за несвоєчасну оплату податку на нерухомість.