Юридическая фирма, компания в Одессе - ASLegal. /Правовстановлюючі документи: як виявити підробку
29 июл

Правовстановлюючі документи: як виявити підробку

Старший юрист ЮК «AS Legal» Максим Блізінський прокоментував для видання «Столична нерухомість» основні ознаки правовстановлюючих документів, що свідчать про їх достовірність, та на що необхідно звертати увагу, щоб виявити підробку.

При покупці нерухомості виникає питання перевірки достовірності правовстановлюючих документів. Особливо це стосується документів, які були видані до 01.01.2013 року, тобто до введення Єдиного державного реєстру майнових прав, де інформацію по об’єкту нерухомості і підстави виникнення права власності можна перевірити за допомогою мережі інтернет, не виходячи з дому.

Єдиного точного критерію перевірки справжності документів на сьогоднішній день немає. Однак існують загальні ознаки для різних груп документів, які б могли вказувати на їх достовірність. Можна виділити наступні основні види правовстановлюючих документів.

1. Документи на приватизацію житла (свідоцтво про приватизацію житла) — видаються органом приватизації, завірені печаткою та підписом керівника органу приватизації, з обов’язковою наявністю дати видачі та реєстраційного номера.
2. Договори купівлі-продажу/дарування/розділу/виділу/міни, свідоцтво про право власності на спадщину — засвідчуються нотаріально, на спеціальному нотаріальному бланку, завірені підписом і печаткою нотаріуса. Кожен документ має свій індивідуальний реєстраційний номер, із зазначенням дати і місця про ведення нотаріальної дії. Залежно від конкретного типу документа, обов’язкова наявність підписів сторони (сторін), зазначених в нотаріальному документі.
3. Рішення суду — напевно, найбільш часто підроблюваний документ. Особливостями, що вказують на достовірність документу, є:
— наявність зображення малого герба України в верхній частині аркуша паперу;
— наявність номера провадження, який складається з коду справи, коду суду, номера провадження і року, в якому матеріали справи надійшли до суду;
— зазначення дати, найменування суду і місця винесення рішення суду;
— П.І.Б. судді, секретаря та учасників судової справи;
— рішення суду повинно містити підпис судді, гербову печатку суду, відмітку про дату набрання рішенням законної сили і вказівку місця зберігання оригіналу рішення (сторонам видають завірену копію);
— в правому нижньому кутку рішення суд а містить штрих-код документа (почав застосовуватися з 2013 року);
— якщо судове рішення складається з декількох листів, вони повинні бути обов’язково прошитий про, а на зворотному боці останнього аркуша – закріплені підписом судді, працівника апарату суду, завірені гербовою печаткою суду, із зазначенням кількості аркушів.

Крім того, з моменту початку роботи Єдиного державного реєстру судових рішень кожне судове рішення повинно бути внесено до базу реєстру. Якщо ж судове рішення в реєстрі відсутнє, необхідно звернутися до суду, який видав дане рішення, де працівники суду перевірять його на достовірність.

Кожен документ має бути обов’язково зареєстрований в державному реєстрі права власності, підтвердженням чого є відповідна Виписка про державну реєстрацію або Інформаційна довідка з реєстру. Однак, до 01.07.2004 року, поки не був введений в дію електронний реєстр права власності, на зворотному боці договору/свідоцтва/рішення суду, БТІ (як суб’єкту, який здійснював на той момент реєстрацію) ставили позначку/штамп про його державну реєстрацію.
Саме в такому випадку можна говорити про зареєстроване право власності на об’єкт на підставі будь-якого з перерахованих вище документів, так як право власності виникає саме з моменту його державної реєстрації.

Звичайно, список вищевказаних ознак щодо підтвердження достовірності документів, а відповідно, що вони не є підробленими, не є вичерпним і кожен окремий випадок необхідно розглядати індивідуально. Не завжди, навіть маючи доступ до відкритих реєстрів права власності або судових рішень людина зможе отримати для себе всю необхідну інформацію і відповіді на всі питання, які прямо і опосередковано стосуються об’єкта нерухомості, а також документів на нього.

Якщо є необхідність перевірити документи на об’єкт, а також дізнатись історію отримання того чи іншого правовстановлюючого документа, краще звернутися до нотаріуса, який може перевірити перехід права власності за документами або ж до юристів (адвокатів), які спеціалізуються в даній сфері, які допоможуть не тільки перевірити документи, а й розповісти про підстави отримання того чи іншого документа і про можливі фактори ризику (якщо вони все ж є) при потенційній операції купівлі нерухомості.