Юридическая фирма, компания в Одессе - ASLegal. /Пропуск в прийняті спадщини в 10 років – не вирок
25 фев

Пропуск в прийняті спадщини в 10 років – не вирок

В кінці 2016 року до ЮК «AS Legal» звернулась фізична особа з проханням допомогти в оформлені спадщини залишеної після смерті її бабусі.

Після здійснення юридичного аналізу документів юристам ЮК «AS legal» було з’ясовано, що спадщина відкрилася після смерті бабусі більш ніж 10 років тому, в 6 місячний строк передбачений чинним законодавство України жодний із спадкоємців 1 черги (син та дочка) до нотаріальної контори не зверталися.

Також, встановлено, що на сьогоднішній день спадкоємці 1 першої черги відсутні у зв’язку зі смертю. Таким чином, в силу положень ст. 1265 ЦК онука входить до 5 черги спадкування за законом, своїм правом на подання заяви до нотаріальної контори та прийняття спадщини не скористалась.

З метою вирішення даної ситуація, юристами ЮК «AS Legal» було вирішено звернутися до суду загальної юрисдикції з позовом про встановлення додаткового строку на прийняття спадщини.

Однією з головних проблем з якою зіштовхнулись юристи ЮК «AS Legal» в рамках розгляду справи в судовій інстанції, це позиція ВСУ викладена в Постанові від 04.11.2015 р. під час розгляду справи №6-1486цс15, а саме: «Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК). Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов’язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні»

Не зважаючи на це, юристами ЮК «AS Legal» була сформована вдала правова позиція по справі, та доведено, що строки на прийняття спадщини онукою пропущенні з поважних причин.

Рішенням суду позовні вимоги задоволені в повному обсязі, встановлено фізичній особі додатковий строк для подання заяви у нотаріальну контору про прийняття спадщини, у два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.