УКР

Тел.+38 048 77 102 77

УКР

Тел.+38 048 77 102 77

AS Legal

Юридична компанія
Досвід. Професіоналізм. Успіх.

28 Квітня 2021

Позасудове врегулювання суперечок

Судове вирішення спорів не найефективніший спосіб врегулювання конфліктів.

Конфліктні ситуації в нашому суспільстві найчастіше негативне явище, яке супроводжується тривалими судовими процесами, фінансовими, часовими витратами і як результат – моральним виснаженням сторін без отримання позитивного результату.

Світова тенденція врегулювання суперечок показує, що вирішення конфлікту далеко не завжди тривала процедура – більшість суперечок можна врегулювати в позасудовому порядку з найбільш компромісною вигодою для обох сторін і найменшими витратами. З цією метою, в юридичній практиці активно застосовується механізм медіації.

Медіація – альтернатива судовому способу вирішення конфліктів.

У судовій суперечці практично завжди існує переможець і переможений, тобто особа, на користь якої ухвалено рішення і особа, проти якої винесено таке рішення. Однак навіть у разі отримання позитивного рішення, не завжди номінальний переможець може вийти переможцем. Існує багато чинників, через які сторона, яка премогла, не може виконати рішення суду. Найбільш вагомий фактор – небажання сторони, що програла, виконувати рішення і всіляке перешкоджання цьому.

Головне завдання процедури медіації – досягти компромісного рішення, яке буде не тільки вигідним обом сторонам, але і яке буде вигідніше виконати, ніж перешкоджати. У процедурі медіації – обидві сторони переможці і немає сторони, що програла.

Судовий процес – план «Б» у вирішенні спору.

Процедура медіації має і слабкі місця, а саме відсутність механізму примусового стягнення, в разі порушення стороною домовленостей, а так само відсутність документа, що має юридичну силу і закріплює результати переговорів (як мирову угоду при судовому способі захисту). Хоча правильно проведена медіація вкрай рідко закінчується невиконанням угод між сторонами, завжди слід пам’ятати, що проведення медіації не позбавляє права звернутися до суду за захистом своїх прав.

Так само варто пам’ятати, що позасудове врегулювання спорів можливе не у всіх категоріях правовідносин. Найбільш застосовні сфери позасудового врегулювання спорів: договірні, сімейні, пов’язані з нерухомістю, а так само земельні суперечки. Застосування медіації в адміністративних і кримінальних правовідносинах практично неможливо, однак і в таких сферах є винятки.

Хто може проводити позасудове врегулювання спорів?

Медіацію, як основний інструмент позасудового врегулювання спорів, може проводити підготовлений та досвідчений фахівець (в тому числі психолог), але юрист-медіатор може продумати більш ефективну стратегію захисту інтересів сторін з урахуванням юридичних гарантій і правових наслідків дій сторін.

Юридична компанія «AS Legal» має в штаті підготовлених фахівців у сфері позасудового врегулювання конфліктів, а також практичний досвід реалізації успішних медіацій в різних сферах правовідносин

Запис на консультацію