УКР

Тел.+38 048 77 102 77

УКР

Тел.+38 048 77 102 77

AS Legal

Юридична компанія
Досвід. Професіоналізм. Успіх.

28 Квітня 2021

Представництво в ЄСПЛ

Звернення до ЄСПЛ – не панацея від будь-якої несправедливості

Для багатьох людей звернення до Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ) – спосіб отримати грошову компенсацію за порушені права. Щорічно тисячі громадян України звертаються до ЄСПЛ у зв’язку з різними ситуаціями, помилково вважаючи, що ЄСПЛ це такий же Суд, як і національний, але «Європейський», а значить більш справедливий. На подив більшості Заявників, подані в ЄСПЛ скарги залишаються без уваги в зв’язку з неправильно складеними документами або відсутністю у суду повноважень розглядати скаргу. Подача Заяви в ЄСПЛ – це трудомісткий процес, що вимагає уваги до безлічі дрібниць. Самі ж повноваження ЄСПЛ суворо обмежені. Отже, для ефективного захисту в ЄСПЛ, необхідно знати специфіку самого Суду.

Коли можна звернутися до ЄСПЛ?

Подача Заяви в ЄСПЛ – останній етап в каскаді захисту порушених прав. Ви можете звернутися в ЄСПЛ тільки тоді, коли вичерпали всі національні засоби захисту порушених прав (як правило, коли ваш спір вже був розглянутий у всіх інстанціях національних судів). Але навіть програш у всіх судах не гарантує можливість розгляду вашої скарги в ЄСПЛ. Для того, що б Заява в ЄСПЛ була визнана Судом, порушення ваших прав так само повинні явно порушувати положення Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція).

Однак, коло порушень, які підпадають під розгляд до ЄСПЛ, ширше, ніж коло порушень, що розглядається в національних судах. Так, ЄСПЛ може розглядати скарги, в тому числі і на дії національних судів, перевіряючи дотримання останніми вашого права на справедливий суд.

Як правильно подати Заяву до ЄСПЛ?

Документ, з яким звертаються до Суду, багато хто помилково називає скаргою. Але більш правильно називати такий документ Заявою (англійською він називається «Application form»). Складання Заяви складається з двох етапів – заповнення формуляра Заяви (анкета, яку можна завантажити з офіційного сайту ЄСПЛ) і збір додатків до формуляру. До кожної частини Заяви висуваються особливі вимоги, які необхідно неухильно дотримуватися. Наприклад, додатки до формуляру повинні бути в чіткій послідовності і пронумеровані, а якість ксерокопій документів має бути максимально розбірливою. Сторінки заяви не повинні прошиватися, а сам документ повинен бути відправлений поштою (або кур’єрською службою доставки) в Страсбург на адресу самого Суду.

Скільки коштує звернення до ЄСПЛ?

За звернення до ЄСПЛ не справляються адміністративні збори (на відміну від звернення до національних судів, в яких необхідно сплатити судовий збір). Крім того, в разі задоволення скарги, ЄСПЛ присудить крім компенсації за порушені права, компенсацію витрат на правову допомогу і адміністративні витрати, якщо ви надасте документи, що підтверджують такі витрати.

Успішне звернення до ЄСПЛ – складний процес, що вимагає знань особливостей роботи цього органу, а так само професійного досвіду і уваги. Фахівці юридичної компанії “АS Legal” надають послуги з комплексного супроводу процедури результативного звернення до ЄСПЛ.

Запис на консультацію