УКР

Тел.+38 048 77 102 77

УКР

Тел.+38 048 77 102 77

AS Legal

Юридична компанія
Досвід. Професіоналізм. Успіх.

28 Квітня 2021

Супровід добровільної реалізації заставного / іпотечного майна

Згода боржника на добровільну реалізацію заставного / іпотечного майна найчастіше є вимушеним заходом, що служить остаточною крапкою у стосунках між банком і боржником. Але, в деяких випадках, реалізація заставного / іпотечного майна не завжди пророкує повне закриття боргу, а всього лише створює умови для відстрочення його остаточного стягнення.

Виконання рішення про стягнення здійснюють уповноважені на це органи виконавчої служби. Відбувається це за заявою банку і на підставі відповідного виконавчого документа, виконавець протягом трьох робочих днів зобов’язаний відкрити виконавче провадження і винести відповідну постанову.

Процедура стягнення заставного / іпотечного майна

У разі неналежного виконання боржником своїх зобов’язань перед кредитором, останній вправі вимагати задоволення своїх вимог шляхом стягнення з боржника предмета іпотеки або заставного майна. Право кредитора на звернення стягнення за рахунок предмета іпотеки також виникає на підставі рішення суду, яке вступило в законну силу, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.

Стягнення предмета іпотеки виконавчою службою

Чинним законодавством України, яке регламентує процедуру виконавчого провадження передбачена можливість стягнення іпотечного майна, яке може здійснюватися в рамках виконавчого провадження без відповідного рішення суду. Це можливо в межах процедури стягнення коштів з іпотекодавця на користь іпотекодержателя.

Звернення стягнення на предмет іпотеки має задовольнити вимоги кредитора за основним зобов’язанням, і тільки ця обставина може бути підставою для припинення зобов’язання.

Разом з тим, чинний порядок реалізації предмета іпотеки за рішенням суду свідчить про те, що в разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначається, зокрема, спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу.

Якщо за рішенням суду з боржника стягнуто кредитну заборгованість, то суд не може змінити спосіб виконання такого рішення суду в звернення стягнення на предмет іпотеки, оскільки рішення суду про стягнення заборгованості повинно проводитися за рахунок всього майна, належного боржнику.

Можливі проблеми при стягненні заставного / іпотечного майна

Під час звернення стягнення на предмет застави, обов’язково варто пам’ятати про те, що відповідно до порядку примусового звернення стягнення на майно боржника, визначеного законодавством про виконавче провадження, в першу чергу звертається стягнення на грошові кошти боржника, а при їх відсутності – на інше майно боржника.

На жаль, досить часто виникають спірні ситуації, коли виконавець стягує з боржника заставне майно, попередньо не перевіривши його банківські рахунки на наявність коштів, що є грубим порушенням чинного законодавства про виконавче провадження. Кваліфікована допомога адвокатів юридичної компанії «AS Legal» повністю нівелює ризик виникнення подібних ситуацій і гарантовано забезпечить Ваше майно від незаконного посягання.

Запис на консультацію