УКР

Тел.+38 048 77 102 77

УКР

Тел.+38 048 77 102 77

AS Legal

Юридична компанія
Досвід. Професіоналізм. Успіх.

28 Квітня 2021

Зняття арештів після оплати боргу

Борг перед банком погашений, залишок перезданий на факторингову компанію, колектора більше не дзвонять, від податків пішли. Разом з тим, вирішивши перераховані проблеми, боржник стикається з проблемою подальшого зняття арештів з майна, накладених в рамках виконавчих проваджень про стягнення заборгованості. Закон передбачає виключний перелік підстав, за яких виконавець без сумніву може самостійно зняти арешт з майна чи коштів боржника, а в інших випадках – арешт повинен зніматися тільки на підставі рішення суду. Самий простим і безвідмовним варіантом для зняття всіх арештів і заборон є оплата боргу стягувачу. В силу цілком зрозумілих і обґрунтованих обставин, цей варіант може підходити не всім. Тому варто розглянути інші можливі варіанти законного зняття арештів. 

Законні підстави для зняття арештів після оплати боргу

Найбільш прийнятним методом вирішення цього питання є заміна банку його правонаступником і скасування або визнання недійсним рішення, на підставі якого відбувається виконання або скасування виконавчого документа. Чинним Законом України «Про виконавче провадження» передбачено, що в разі скасування або визнання нечинним рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, або визнання судом виконавчого документа, що не підлягає виконанню, виконавче провадження має бути закінчено. Разом з тим, стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню в разі закриття виконавчого провадження, яке відбулося після скасування рішення, яке підлягало виконанню або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню. 

Які інструменти для зняття арештів краще використовувати?

 Але, у зв’язку з тим, що діюча судова практика позбавила боржників законної можливості здійснювати переуступку права вимоги на фізичних осіб, то, за станом на сьогоднішній день, суди почали систематично відмовляти новим кредиторам-фізичним особам в заміні їх в судові провадження в якості стягувачів і правонаступників банків. Виходячи з власної практики, найбільш дієвим і при цьому законним інструментом, який допоможе боржнику уникнути податків і надалі скасувати арешти, є відступлення права вимоги по кредиту тільки на фінансову компанію. Основним в цьому випадку, звичайно ж, залишається питання довіри до цієї фінансової компаній і гарантій того, що надалі вона не вирішить стягнути кошти зі свого боржника. 

Чи доведеться йти до суду?

Такий сценарій розвитку подій цілком можливий, в тому числі, якщо виконавче провадження завершено. Бо процесуальну можливість самостійного зняття арештів виконавець має тільки в тому випадку, якщо арешти були накладені як інструмент забезпечення позову на підставі ухвали суду. У разі ж, якщо арешти накладені на підставі виконавчого листа, а провадження у справі завершено, то згідно з чинним законодавством, захистити свої права особа, яка вважає, що арешти підлягають зняттю, має тільки в разі звернення з позовом до суду про зняття таких.

Запис на консультацію