Юридическая фирма, компания в Одессе - ASLegal. /«За» місцем вчинення і «на» місці вчинення правопорушення – чи є різниця?
16 ноя

«За» місцем вчинення і «на» місці вчинення правопорушення – чи є різниця?

 

До Юридичної компанії «AS Legal» звернувся громадянин, відносно якого, постановою інспектора патрульної поліції, було накладено адміністративне стягнення у вигляді 425 грн. штрафу, передбачене ч.2 ст. 122 КУПаП за порушення п.2.9. Правил дорожнього руху.

Вивчивши постанову, відібравши покази у свідків та дослідивши судову практику, адвокат звернувся до суду із позовом про скасування вказаної постанови.

Однією із «залізних» підстав скасування постанови адвокат навів тлумачення Рішення Конституційного Суду № 5-рп/2015 віл 26.05.2015.

Відповідно до ст. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Згідно із ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Словосполучення «на місці вчинення правопорушення»  та «за місцем його вчинення»   — не є тотожними та мають різне цільове спрямування.

Вказане вбачається з Рішення Конституційного суду України від 26 травня 2015 року № 5-рп\2015 , в якому зазначено, що: «Аналіз положень глави  22 Кодексу в системному зв’язку з положеннями його глави 17 вказує на те, що підстав для ототожнення місця вчинення адміністративного правопорушення з місцем розгляду справи про таке правопорушення немає, а словосполучення «на місці вчинення правопорушення» і «за місцем його вчинення», які містяться у статтях 258, 276 Кодексу, мають різне цільове спрямування і різний правовий зміст. Зокрема, словосполучення «за місцем його вчинення», застосоване у положенні частини першої статті 276 Кодексу, за якою «справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення», вказує на місцезнаходження органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення у межах його територіальної юрисдикції згідно з адміністративно-територіальним устроєм України».

Так, справа була розглянута інспектором на місці зупинки транспортного засобу, а не в Департаменті поліції, як на це вказує закон, що істотно порушує порядок винесення постанови та є підставою для її скасування.

Дослідивши аргументи адвоката щодо неправильності ототожнення різних за змістом понять та інші підстави для скасування постанови, суд задовольнив позов, чим вкотре підтвердив високу кваліфікацію та професіональну вимогливість адвокатів Юридичної компанії «AS Legal».

 

 

Юлія Неганова,
адвокат ЮК «AS Legal»